Альтернативна енергетика в Україні

Альтернатива енергетика в багатьох розвинених країнах світу вже перестала бути альтернативною. Візьмемо приміром дані деяких розвинених країн станом на 2013 рік: у Німеччині сонячна енергетика дала більше 5% від всієї виробленої енергії в країні; Ісландія близько 30% своїх потреб у енергії забезпечує з геотермальних джерел; Данія забезпечує потреби свого населення у електроенергії на 30% з вітрової енергетики, ще 15% отримується шляхом перероблення біомаси; Італія, країна з однією з найпотужніших економік світу з населенням близько 60 мільйонів осіб, більше 6% електроенергії генерує сонячними електростанціями, а вітрова енергія і енергія біомаси забезпечують ще 11% потреб країни.

Альтернативна енергетика в Україні

Як бачимо багато країн світу чималу частку своїх потреб в електроенергії забезпечують відновлювальною енергетикою, а деякі невеликі країни (Норвегія, Ісландія) і взагалі всі 100% потрібної їм електроенергії добувають з відновлювальних джерел (враховуючи гідроелектростанції). Навіть енергетичні плани таких гігантів світової економіки як США та Китай передбачають найближчими роками поступове збільшення відновлювальної енергетики до частки понад 30%. А яка ситуація з відновлювальною енергетикою в Україні? На жаль, в нашій країні відновлювальна енергетика досі лишається альтернативною.

Сонячна енергетика в Україні

Якщо світова сонячна енергетика розвивається двома шляхами – фотоелектричних сонячних електростанцій та теплових сонячних електростанцій, то в Україні наразі присутні тільки електростанції першого типу. Перш за все це зумовлено ландшафтом та кліматом, адже, як правило, теплові сонячні електростанції будують на великих пустельних площах в тропічних поясах. Найкращі умови для будівництва теплових сонячних електростанцій були в Криму, але після анексії півострова Росією цей тип електростанцій найближчим часом в Україні не з’явиться.

Сонячна енергетика в Ураїні - СЕС «Перове» в Криму
СЕС «Перове» в Криму. Виробленої станцією енергії достатньо для повного забезпечення потреб міста Сімферополь (фото: wikimapia.org).

Коли ми вже згадали Крим, то відмітимо, що саме там сонячна енергетика набула найбільшого розповсюдження. Так, наприклад, в 2011 році там була введена в стрій  фотоелектрична сонячна електростанція «Перове»,  яка розмістилася на площі понад 200 Га (це як 259 футбольних полів) та виробляє 105,56 МВт електроенергії. На той час електростанція стала найпотужнішою в світі серед собі подібних. Загалом, вже в 2013 році понад 15% потреб електроенергії Криму забезпечувалось сонячною енергетикою. Однак на цьому розвиток поки зупиниться, адже Росія не настільки лояльна до альтернативної енергетики, а тому інвестувати в неї там не вигідно.

Після Криму найперспективнішим регіоном для розвитку сонячної енергетики є південь України. Там кількість сонячного випромінювання можна порівняти із північною Італією, яка є лідером за кількістю сонячних електростанцій у світі. Крім того, середньорічний потенціал сонячної енергії в Україні вищий ніж у Німеччини – країни, де сонячні панелі набули особливої популярності навіть серед простих жителів і все частіше встановлюються на дахах будинків.

Карта сонячного випромінювання в Україні
Карта сонячного випромінювання в Україні (фото: uk.wikipedia.org).

Та незважаючи на такі показники, на материковій Україні сонячна енергетика особливої популярності не набула. Наразі найпотужніші електростанції будуються у Херсонські (поблизу міста Нова Каховка, запланована потужність 120 МВт), Одеські (поблизу села Приозерне, запланована потужність 54,8 МВт), Миколаївські (поблизу смт Березанка, запланована потужність 52,9 МВт). Загалом на материкові Україні нараховується кілька десятків сонячних електростанцій потужністю від 1 до 15 МВт, а понад дюжину СЕС мають потужність від 20 до 120 МВт (деякі тільки будуються).

Підбиваючи підсумки скажемо, що сонячна енергетика в Україні буде розвиватися. Завдяки спеціальному «зеленому тарифу», який діє з 2011 року, сонячна енергетика стала прибутковим бізнесом, що привабило іноземних інвесторів. За статистикою, обсяг введення в стрій нових сонячних електростанцій у 2013 році майже подвоївся порівняно з 2012-тим. За попередніми прогнозами так мало бути і в 2014 році, але зважаючи на економічну і політичну кризу в Україні, темпи розвитку сонячної енергетики можуть знизитися. Та з іншого боку – сонячна енергетика може стати одним з джерел заміни недешевому російському газу, а тому можна припустити і подальшу підтримку сонячної енергетики українською владою.

Вітрова енергетика в Україні

Чималий потенціал має вітрова енергетика. Україна має території з постійними досить сильними вітрами, завдяки чому розвиток вітроенергетики має логічне обґрунтування. Навіть не зважаючи на більшу вартість вітрової енергії (у порівнянні з традиційно, виробленої з викопних ресурсів) використання енергії вітру є економічно виправданим у степових (зокрема приморських) та гірських районах країни (Одеська, Миколаївська, Харківська, Луганська і Донецька області, а також гірські райони Карпат і анексованого Криму). За підрахунками, вітрова енергетика може забезпечити Україну на 15% від загальних потреб електроенергії.

Вітрова енергетика в Україні - потенціал
Потенціал вітрової енергетики в Україні.

Як і у випадку з сонячною, на вітрову енергетику також діє «зелений тариф». Завдяки цьому тільки за 2013 рік доля вітрової енергетики фактично подвоїлася,  навіть попри те, що вітрова енергія з точки зору «бізнесу» менш вигідна ніж сонячна.

Варто відмітити, що вітрова енергетика в Україні розвивалася і до встановлення «зеленого тарифу». Так, ще в 1992 році почалося будівництво Донузлавської вітрової електростанції (Крим), яка наразі генерує понад 17 МВт електроенергії. Інший приклад Тарханкутська ВЕС (теж Крим), будівництво якої стартувало 1996 року, а потужність наразі сягає 15 МВт. Серед інших потужних вітрових електростанцій можна відмітити Новоазовську ВЕС (Донецька область) потужністю 79,3 МВт, Ботієвськау ВЕС (Запорізька обл.) потужністю 200 МВт. Будівництво останньої почалося в 2011 році, а останній запланований вітряк був встановлений у 2014-тому. 

Вітряки Ботієвської вітрової електростанції
Вітряки Ботієвської вітрової електростанції.

Не зважаючи на такий стрімкий розвиток вітроенергетики, її доля в сумі із сонячною енергетикою ледве перетинають позначку в 1% від загальної генерації електроенергії в Україні. Така цифра є дуже малою, однак вона беззаперечно буде рости. Цьому сприятиме не тільки «зелений тариф», а й постійне подорожчання викопних ресурсів (саме їх спалювання на ТЕС зараз забезпечує понад третину наших потреб у електроенергії).

Енергія біомаси

Сьогодні одним з найбільш розповсюджених видів електростанцій є теплові. На таких електростанція енергія генерується за рахунок спалювання природних ресурсів – вугілля, рідкого палива чи газу.  В Україні найбільша частка припадає саме на вугілля, за ним слідує природній газ. Однак і перший і другий варіант є далеко не ідеальними: спалювання вугілля призводить до значних викидів шкідливих речовин в атмосферу, а природній газ хоч і позбавлений цього недоліку, його вартість постійно зростає.

Але існує й інший шлях для теплових електростанцій – альтернативна енергетика. Замість вугілля, нафти та природного газу Україна може використовувати біомасу – по суті відходів сільського господарства та побутового сектору. Так, в якості палива для ТЕС можна використовувати солому, потенціал якої становить більше чотирьох мільйонів тон на рік. Ще один варіант – використання біогазу, який можна отримати з відходів життєдіяльності тварин і птиці. Його потенціал – більше 6 мільярдів м3 на рік.

Альтернативна енергетика - електростанція на біопаливі
Фінляндія. Електростанція на біопаливі. Найпотужніша у світі електростанція, що виробляє енергію за допомогою спалювання біомаси.

Та як і будь-яка малорозвинена галузь використання біомаси потребує значних інвестицій, які за розрахунками повернуться не раніше ніж за 4-5 років. Через це альтернативне пальне з біомаси поки не набуло широкого розповсюдження, хоча поодинокі приклади його використання в Україні є. Побудовані в Україні ТЕС на біомасі наразі мають потужність від 1 до 6 МВт електричної енергії і від 10 до 35 МВт теплової потужності. Загалом біо-ТЕС виробляють трохи більше 1% від всієї долі ТЕС.

Наразі лишається сподіватися, що замість планів по закупці дорогого російського газу українська влада візьме приклад з Швеції чи Австрії, де з біомаси генерується 61% і 37% всієї теплової електроенергії відповідно. Щодо інших галузей альтернативної енергетики (наприклад геотермальна, приливна) поки годі й говорити.

Коментарі

  1. Анатолій 05/07/2014 Відповісти
    • Віктор Хільчук 05/07/2014 Відповісти
  2. Андрій Лазоренко 08/07/2014 Відповісти
    • Віктор Хільчук 08/07/2014 Відповісти
    • Любомир 26/01/2015 Відповісти

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *