«Бакибомби»: нові нанобомби на основі бакиболи

До сьогодні розвиток хімії дав досить багато хімічних речовин і сполук, які володіють різними вибуховими властивостями. Більшість з цих речовин знайшли дуже широке застосування, починаючи від військової (в гранатах, мінах, снарядах і т. д.) до більш корисних, наприклад, гірничодобувної промисловості чи порошкової металургії. Та підривати можна не тільки ворожу військову техніку чи гірську породу, але й… ракові клітини. Правда для останнього треба не просто крихітні, а й високоефективні нанобомби.

«Бакибомби» - нові нанобомби на основі бакиболи

Саме такий різновид нанобомб створила команда вчених з університету Південної Каліфорнії (США, місто Лос-Анджелес) спільно з дослідниками з Федерального університету Сан-Пауло (Бразилія). Взявши молекули фулерену («бакиболи») C60 (складається з 60 атомів вуглецю та маю форму ідеального футбольного м’яча) і з’єднавши їх з молекулами оксиду азоту, вчені змусили це все вибухнути (шляхом нагрівання до температури 700 °C). Отримана вибухова речовина – C60(NO2)12 – була названа «бакибомба».

В процесі вибуху молекула фулерену розпадається на окремі вуглецеві частини, які розлітаються в сторони і вступають в подальшу реакцію з молекулами оксиду азоту, збільшуючи потужність і температуру нановибуху. Хоча для ініціалізації реакції потрібне початкове нагрівання, відразу після її початку звільняється набагато більша кількість теплової енергії. Вже протягом першої пікосекунди після початку реакції температура зростає з 700 °C до 2 200 °C, а протягом наступних 50 пікосекунд – взагалі досягає аж 3 700 °C (при такій температурі розплавиться більшість відомих металів).

Отримана нанобомба відкриває вченим доступ в новий розділ – розділ нановибухових технологій, який наразі абсолютно не досліджений (до цього часу в арсеналі дослідників не було крихітних нановибухових речовин). Де такі технології знайдуть застосування – ще належить з’ясувати. Однак одна з областей застосування вже вимальовується – медицина. Зараз деякі групи вчених проводять експеременти з вуглецевими нанотрубками, які заповнюються водою, нагріваються лазером та вибухають, руйнуючи при цьому ракові клітини пухлин. «Бакибомби» мають більшу руйнівну здатність, а тому можуть стати ще кращою зброєю у боротьбі з раком.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *