Дослідники створили робота-саламандру

Дослідники створили робота-саламандру
Робот-саламандра.

Зробити робота, який зовнішнім виглядом буде схожий на будь-яку тварину досить просто, але змусити його рухатися мов справжня тварина – справа куди складніша. Підтвердженням цього є той факт, що на створення робота-саламандри, який дуже схожий на органічний взірець і копіює його поведінку, у команди дослідників з Швейцарського федерального політехнічного університету Лозанни (EPFL) пішло більше десяти років.

Для створення цього робота команда дослідників під керівництвом професора Ок Ян Іджспірт (Prof. Auke Jan Ijspeert) дослідила рухи справжньої саламандри. Робилося це за допомогою трьохмірної рентгенівської зйомки руху окремих частин тіла і скелету саламандри під час її пересування по суші та плавання по воді.

Збираючи дані вчені відслідковували рухи 64 точок скелету, м’язів і поверхні цієї земноводної істоти. Отримана інформація була проаналізована для розрахунку активних і пасивних суглобів, необхідних конструкції робота для того, щоб максимально точно повторити рух саламандри.

Конструкція робота Pleurobot дозволяє контролювати зусилля обертового моменту кожного активного суглоба, а керування всім цим покладено на модель нейронної мережі Central Pattern Generators, структура якої повторює нервові ланцюги деяких частин спинного мозку саламандри.

Завдяки такому підходу робот може не тільки максимально правдоподібно копіювати всі вивчені рухи саламандри, але й робити деякі більш складні рухи, які складаються з комбінації простих, і на які не здатна справжня саламандра.

В процесі розробки дослідникам вдалося не тільки створити систему керування, але й домогтися того, що всі штучні м’язи і суглоби робота реагують на керувальні сигнали точно так само, як і елементи тіла (м’язи) справжньої саламандри. Наскільки добре це все працює можна побачити на двох опублікованих дослідниками відеороликах.

Хоча робот-саламандра поки що не дуже швидкий, низький центр тяжіння наділяє його виключною стійкістю. Крім того, Pleurobo однаково добре почувається на суші та у воді, при цьому може легко переміщатися між цими середовищами. Зауважимо, що наразі для функціонування у водному середовищі на деякі частини робота потрібно надівати спеціальні водозахисні чохли.

Зважаючи на вміння робота, його подальше вдосконалення може зробити його хорошим помічником у проведені пошуково-рятувальних операцій. Наразі дослідники з EPFL не зупиняються на досягнутому і зауважують, що в майбутньому планують використати технології, конструктивні рішення і програмні алгоритми, використані у роботі Pleurobot для створення інших чотириногих роботів.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *