Китайський суперкомп’ютер Tianhe 2 вже в строю

Китайський суперкомп'ютер Tianhe 2
Сервери суперкомп’ютера Tianhe 2

Минулого місяця цього року китайські спеціалісти закінчили процедуру налаштування обладнання нового суперкомп’ютера Tianhe 2, після чого його розрахункові потужності частково стали доступними користувачам (різним науковим і дослідницьким організаціям). Маючи 16 тисяч ядер Tianhe 2 володіє піковою розрахунковою потужністю в 33.86 квадрильйона операцій з плаваючою комою в секунду (petaFLOPS), а максимальна теоретична пікова продуктивність системи становить 54.9 petaFLOPS.

Нагадаємо, що суперкомп’ютер Tianhe 2 став найпотужнішим у світі суперкомп’ютером у листопаді 2013-того року, коли був опублікований черговий рейтинг Топ-500. Найближчим його конкурентом є американський суперкомп’ютер Titan, який знаходиться в розпорядженні Національної лабораторії Ок-Рідж і має розрахункову потужність в 17.59 petaFLOPS, що практично в тричі менше теоретичної максимальної потужності суперкомп’ютера Tianhe 2.

Всередині Tianhe 2
«Нутрощі» серверів Tianhe 2

Зараз обидва згадані суперкомп’ютери доступні для математичних наукових розрахунків, серед яких такі ресурсоємні завдання, як моделювання фізичних і хімічних процесів на молекулярному рівні, моделювання кліматичних змін і обробка астрономічних сигналів. Ну і не обходиться тут без військових: і перший, і другий суперкомп’ютери будуть використовуватися для моделювання ядерної зброї, взлому зашифрованої інформації і так далі.

Над розробкою суперкомп’ютера Tianhe 2 спільно працювали спеціалісти китайського Національного університету оборонних технологій (China National University of Defense Technology, NUDT) і компанії Inspur. В конструкції суперкомп’ютера використані десятки тисяч процесорів Intel Xeon, доповнених спеціалізованими процесорами китайського виробництва FT-1500, які досить ефективно виконую програми, написані на спеціалізованій мові Linux Kylin, розробленій спеціалістами NUDT.

Відмітимо, що перший частковий запуск суперкомп’ютера Tianhe 2 був проведений в грудні 2013 року, а на повну потужність він запрацює ближче до кінця 2014-того. На створення Tianhe 2 було витрачено 390 мільйонів доларів, він є частиною китайської національної науково-технологічної програми Program 863, яка була розпочата в 1980-тих роках з метою розвитку багатьох областей, таких як матеріалознавство, інформаційні технології, військової, авіаційної і космічної техніки. Прямо зараз в рамках цієї програми ведеться розробка проти-супутникових лазерних систем, пошук нових екологічно чистих джерел енергії і багато інших перспективних розробок.

Першоджерело

Один коментар

  1. Ярослав 11/05/2014 Відповісти

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *