На сонці відбулося два потужних спалахи класу X

Вчора, 10 червня, на Сонці відбулося два спалахи класу X. Поблизу східного лімба зареєстрований імпульсний спалах X2.2 – час максимуму 14.42 за київським часом. Другий спалах X1.5 – час максимуму 15.52 – тривав 27 хвилин. Спалахи супроводжувалися викидом корональної маси і сплеском радіовипромінювання IV типу.

Сонячний спалах класу X2.2
Сонячний спалах класу X2.2 (фото ©NASA/SDO/Goddard/Wiessinger).

Повідомляється, що основний викид корональної маси прийде мимо Землі. Тим не менш, експерти Центру прогнозування космічної погоди уточнюють, що викиди можуть стати причиною тимчасових збоїв у роботі радіообладнання.

Сонячний спалах – вибуховий процес виділення енергії (світлової, теплової і кінетичної) в атмосфері Сонця. Спалахи, так або інакше, охоплюють усі шари сонячної атмосфери: фотосферу, хромосферу і корону Сонця.

За класифікацією, запропонованою в 1970 році Д. Бейкером, сонячному спалаху присвоюється бал – позначення з латинською букви й індексу за нею. Залежно від потужності рентгенівського випромінювання сонячні спалахи поділяються на п’ять класів: A, B, C, M та X. Мінімальний клас A0.0 відповідає потужності випромінювання на орбіті Землі в 10 нановат на квадратний метр. З переходом на наступну букву потужність збільшується в 10 раз.

25 лютого в 03.50 за київським часом в одній з активних областей біля східного краю Сонця стався спалах класу X5, який був найпотужнішим за останні два роки. У березні 2012 року на Сонці був зафіксований спалах класу X6.3. А найпотужніший спалах поточного сонячного циклу був зареєстрований 9 серпня 2011 року, тоді фахівці віднесли вибух до класу X6.9.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *