Найбільший в світі радіотелескоп ALMA добудований

Більше року назад, в березні 2013-го, відбулася офіційна церемонія відкриття обсерваторії ALMA (Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array). На той час були встановлені 59 радіоантен, а остання 66-та було доставлена на плато Чахнантор в жовтні минулого року. І, нарешті, вона вже встановлена.

Радіотелескоп ALMA
Антени радіотелескопу ALMA (фото: Rob Millenaar).

Радіотелескоп ALMA розташований на висоті близько 5 тисяч метрів над рівнем моря в пустелі Атакама і розподілений на площі 16 квадратних кілометрів. Призначення цього телескопу – вивчення процесів, які проходили протягом перших сотень мільйонів років після Великого Вибуху, коли формувалося перше покоління зірок. З його допомогою вчені сподіваються отримати нові дані, які краще пояснили б механізми еволюції Всесвіту.

Комплекс складається з 66 радіотелескопів, об’єднаних в єдиний радіоінтерферометр: 25 були доставлені з Північної Америки, 25 – з Європи, 16 – зі Східної Азії. Сумісну роботу всіх цих антен забезпечує встановлений на станції суперкомп’ютер, який виконою 17 квадрильйонів операцій в секунду.

Великий атакамський телескоп є найбільшим проектом в історії астрономії. Його будівництво обійшлося в 1.5 мільярда доларів, а фінансувався проект Японією, США, Чилі і деякими європейськими країнами.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *