NASA планує досліджувати Венеру пілотованим дережаблем

Дослідження Венери є набагато складнішим і важчим зайняттям, ніж вивчення Марса, а все через надзвичайно щільну атмосферу цієї планети, насичену парами сірчаної кислоти, через високу температури на її поверхні, яка перевищує точку плавлення свинцю, і через нищівний тиск, який робить атмосфера Венери на її поверхню. Такі надзвичайно несприятливі умови дозволили космічним апаратам, які здійснили посадку на поверхню планети, пропрацювати там лише дуже короткий час. Та при нинішньому рівні розвитку технологій ще неможливо створити модуль, який спускається і здатний “вижити” на поверхні Венери впродовж більш-менш значимого часу.

NASA планує досліджувати Венеру пілотованим дережаблем

Зважаючи на усе вище перераховане, дослідники з Центру NASA в Ленглі розробили концепт місії High Altitude Venus Operational Concept (HAVOC), яка є єдино можливим зараз засобом для проведення довготривалих досліджень Венери. HAVOC є щось на зразок літальної «домівки» – величезним дирижаблем, який несе капсулу з екіпажем і науковим устаткуванням. Такому апарату не доведеться стикатися з усіма труднощами здійснення спуску, посадки, тривалого перебування в несприятливих умовах, зльоту, підйому і подальшого виходу в космос.

Згідно задумки інженерів, які розробили концепт HAVOC, екіпаж з двох астронавтів житиме впродовж місяця в гондолі величезного дирижабля, заповненого гелієм. Зроблені розрахунки показали, що підйомної сили гелію буде досить для утримання дирижабля на постійній висоті на рівні 50 кілометрів від поверхні планети, а така велика за земними мірками висота польоту дирижабля пояснюється більшою щільністю атмосфери Венери.

Звісно ж, ніхто не стане переганяти повністю “надутий” дережабль від Землі до Венери. Такі непрості місії, найшвидше, проводитимуться у декілька етапів, а першими до другої по рахунку планети Сонячної системи відправляться безпілотні місії, які проведуть попередні дослідження атмосфери і випробування технологій перш, ніж туди зможуть відправитися люди.

Космічний апарат з екіпажем астронавтів буде відправлений до Венери, де він зустрінеться з безпілотним апаратом, відправленим туди раніше. Після цього один з апаратів здійснює спуск до верхніх шарів атмосфери Венери, де він розгортає і наповнює газом оболонку дирижабля, який “стає на якір” в атмосфері на належній висоті. Цей дирижабль виконує роль планетарної дослідницької бази, а перебування на ньому практично не відрізняється від перебування астронавтів на борту Міжнародної космічної станції за винятком того, що астронавта доведеться повертатися не на поверхню планети, а знову виходити в космос.

Наразі в планах NASA не міститься реалізація пілотованої місії на Венеру. Концепт HAVOC був розроблений фахівцями Управління агентства з системного аналізу і розробки концептів (Systems Analysis and Concepts Directorate), яке робить розробку подібних ідей для “керівників агентства, котрі мають повноваження приймати головні рішення”. Але коли проект місії HAVOC вже лежатиме на столі керівників, це послужить спонуканням до початку їх роботи в цьому напрямі і, можливо, завдяки саме таким розробкам, позитивне рішення буде прийнято і люди відправляться не лише до місяця і Марса, але й до Венери та до інших, ще більше далеких планет нашої системи.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *