Пустельна башта Warka Wate: вода з повітря

Башта Warka Water для видобутку води з повітря

У деяких районах Ефіопії найближче джерело питної води знаходиться в шести годинах шляху. В рік для усієї країни це в сумі становить 40 млрд годин, підкреслює організація Water Project. Але навіть у тому випадку, коли питну воду все ж вдається знайти, її далеко не завжди можна пити: струмки і озера рясніють патогенами, відходами тваринництва і іншими шкідливими речовинами.

У одній тільки Африці від нестачі води страждає майже мільярд чоловік. Ця ситуація привертає увагу найвідоміших філантропів світу: актора і співзасновника проекту Water.org Метта Деймона, співзасновника корпорації “Майкрософт” Біла Гейтса й інших. Через відповідні некомерційні організації вони передали мільйони доларів на наукові дослідження і пошук технічних рішень проблеми, серед яких, наприклад, методи переробки відходів людської життєдіяльності і використання води, що пройшла через унітаз, в якості питної. Під спостереженням пана Гейтса наново винаходяться цілі туалети.

Буркотуни не вірять, що настільки складні технології колись таки дістануться до африканської глибинки, де немає жодної людини, здатної полагодити такий туалет у разі чого. Витрати на обслуговування, мовляв, будуть такими високими, що ніхто не погодиться на реалізацію таких непрактичних затій. “Якщо невдалі проекти останніх 60 років нас чомусь могли навчити, то тільки тому, що складні імпортні рішення нічого не дають”, – писав в “Нью-Йорк таймс” один з таких критиків Джейсон Кеш (Jason Kasshe), засновник проекту Toilets for People.

Фільтр для очищення води Life Straw

В якості альтернативи пропонуються пристрої, що не вимагають високих технологій, – фільтри Life Straw (на фото), наприклад. Проте вони ніяк не допомагають в пошуку джерела води.

Основною проблемою, як не крути, залишається доступ до питної води, який був би і практичним, і зручним. Саме її, за твердженням розробників, вирішує недорога споруда під назвою Warka Water, яку, говорять, збере навіть неосвічений абориген. Суть в тому, щоб добувати воду з повітря.

Автори – Артуро Вітторі та Андреас Фоглер – прагнули до того, щоб в конструкції були відсутні будь-які складні пристосування і інженерні подвиги. У основі винаходу – усього лише взаємодія форми і матеріалу.

Вежа заввишки близько десяти метрів нагадує вазу. Названа вона на честь дерева Ficus vasta, що росте в Ефіопії. На перший погляд це швидше епатажна інсталяція, але насправді кожна деталь і обвід пристрою функціональні. Відповідним чином підібрані і матеріали.

Конструкція Warka Water

Тверда зовнішня частина складається з легких і пружних стебел ситника, сплетених так, щоб споруда вистояла під натиском сильного вітру і в той же час вільно пропускало його. Усередині поміщається сітка з нейлону або поліпропілену, як своєю формою нагадує великий китайський ліхтар. На ній збираються крапельки роси, які скочуються в контейнер біля основи вежі. Потім вода подається в трубу, і спраглому ефіопові залишається тільки відкрити кран.

Нічого запаморочливо нового в цій конструкції немає. Кілька років тому один студент Массачусетського технологічного інституту вже демонстрував аналогічний пристрій, що перетворює туман на воду. Вітторі та Фоглер просто добилися того, щоб Warka Water була дешевша і ефективніша за усі доступні на сьогодні альтернативи.

“У Ефіопії відсутня інфраструктура як така, і викопати там щось подібне до колодязя нелегко, – пояснює пан Вітторі. – А щоб знайти воду, іноді доводиться бурити свердловину глибиною в 500 метрів. Тобто це технічно важко і дорого. Крім того, насосам потрібно електрику і запчастини”.

Warka Water - вода з повітря

Польові випробування показали, що Warka Water приносить за день близько 100 літрів води. Особливо цінне те, що в пустинних районах перепад денної і нічної температури досягає іноді 30 °C, а ця відмінність – найважливіший чинник, що впливає на конденсацію води.

Споруда виготовляється з розкладуваних мікроорганізмами матеріалів, її легко прибрати і встановити без механічних інструментів менше ніж за тиждень. Досить навчити цьому жителів одного села, як вони з радістю побіжать ділитися “ноу-хау” з сусідами, вважає пан Вітторі.

Одна вежа разом з установкою коштує приблизно $500. Порівняйте це з туалетом пана Гейтса за $1 200 плюс обслуговування. Коли почнеться масове виробництво, запевняє пан Виттори, ціна впаде. Дві перші вежі планують звести в Ефіопії до наступного року. Йде пошук інвесторів.

А пан Вітторі продовжує малювати світле майбутнє: коли люди перестануть витрачати час на походи за водою, вони зможуть присвятити своє життя різним чудовим заняттям, і в Ефіопії почнеться епоха благоденствування.

Першоджерело

Коментарі

  1. Gxost 12/05/2014 Відповісти
    • Віктор Хільчук 12/05/2014 Відповісти
      • Gxost 12/05/2014 Відповісти
        • Віктор Хільчук 12/05/2014 Відповісти

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *