Сонячний вітер провокує появу блискавок

Сонячний вітер провокує появу блискавок
Сонячний вітер провокує появу блискавок (фото Flickr/ lostINmia).

Результати нового дослідження вказують на те, що кількість ударів блискавок збільшується відразу після того, як сонячний вітер (потоки плазми і заряджених частинок від сонця) досягає Землі. Завдяки чому виникає подібна кореляція поки сказати важко, але вчені вважають, що взаємодія заряджених частинок може електризувати атмосферу, створюючи кращі умови для появи блискавок.

“Період обертання Сонця складає приблизно 27 днів, тому прояви сонячного вітру можна передбачити з високою мірою точності. Отримана нами інформація дозволить поліпшити довгострокові прогнози погоди” – говорить Кріс Скотт з Редінгського університету.

Власне, теорія залежності блискавок від космічних явищ зовсім не нова. У 2013 році вчені знайшли докази того, що космічні промені – випромінювання, що виникає при появі наднової, досягши земної атмосфери провокують удари блискавок.

Проходячи через земну атмосферу, заряджені частки вибивають електрони з атомів, викликаючи ланцюгову реакцію, в результаті якої повітряні маси електризуються. Оскільки грозові хмари вже містять в собі заряджені краплі води і крижинки, космічні промені цілком здатні спровокувати почастішання ударів блискавок.

Спостерігаючи за погодними явищами в Центральній Англії, експерти встановили, що кожного разу, після того, як сонячний вітер досягає Землі, середня кількість ударів блискавок впродовж подальших 40 днів значно зростає – до 422 разів проти 321 за нормальних умов.

Особливо часто блискавки ударяють в період 12-18 днів після появи сонячного вітру, повідомляють учені у своїй статті в журналі Environmental Research Letters.

Враховуючи високу передбачуваність сонячного вітру, фахівці вважають, що отримані дані допоможуть точно передбачити дні і тижні, коли ризик потрапити під блискавку особливо великий.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *