Результати дослідження: стрес заразливий

Навіть якщо у вашому житті немає жодних потрясінь, неприємних ситуацій і т. п., вам все одно не уникнути чужих бід: досить увімкнути телевізор, зайти в Інтернет, зрештою, просто вийти на вулицю. Від чужого стресу можна сховатися хіба що в непрохідному лісі. Але чи так уже варто турбуватися про те, що чужі прикрості вторгаються в наше життя? Адже чужі біди – це чужі біди, і наскільки б співчутливі ви не були, безпосередньо вони вас не стосуються, чи не так?

Стрес

І все ж чужі біди… шкідливі. Як з’ясували вчені з Інституту мозку і когнітивних процесів людини Спільноти ім. Макса Планка (Німеччина), стрес цілком може бути заразливим. Експеримент, який поставили Вероніка Енгерт (Veronika Engert) і її колеги, виглядав так: піддослідного ганяли через математичні тести та інтерв’ю, та так, що у нього почався стрес (рівень якого перевіряли по гормональних змінах); при цьому за подіями спостерігала інша людина, яка безпосереднього стресу ні від чого не відчувала.

Як пишуть автори роботи в журналі Psychoneuroendocrinology, стрес передавався від однієї людини до іншої: в середньому у 26% спостерігачів рівень стресового гормону кортизолу теж підвищувався.

Ефективність зараження була вище, якщо об’єкт спостереження і спостерігач знаходилися в особистих відносинах. У цьому випадку стрес передавався в 40% випадків. Але навіть якщо піддослідні не знали один одного, заразливість все одно була досить високою, спрацьовуючи в 10% випадків. Тобто емпатичний стрес, як його називають дослідники, давав про себе знати навіть без стійких емоційних зв’язків між людьми.

Ефективність передачі стресу залежала від способу спостереження, однак різниця тут була не дуже великою. Якщо хтось бачив об’єкт спостереження безпосередньо в момент психологічного навантаження через одностороннє дзеркало, то у відповідь стрес виникав у 30%. Якщо ж чужий стрес показували у відеозапису, то відгук був у 24% випадків. Тут ми, зрозуміло, згадуємо про телевізор: нам не обов’язково бути особистими свідками людських горя і бід, досить подивитися їх по ТБ, щоб стрес передався і нам.

При цьому, що цікаво, чоловіки і жінки відчували чужий стрес однаково. Згадаймо, що говорять про жінок: вони, мовляв, більш чутливі та чуйні, та й самі вони люблять так себе характеризувати. Однак, як бачимо, у здатності перейматися чужим стресом чоловіки нітрохи не поступаються дивній статі.

Про те, що «негаразди» по ТБ і в Мережі можуть впливати на психологічний стан, ведеться багато розмов, але в даному випадку ми маємо справу з роботою, в якій ці розмови підтверджені експериментом і аналізом фізіологічних – гормональних – змін. Що ж до наслідків такого стресу, то вони можуть бути дуже різними.

Початково стрес виник як адаптивна реакція організму, що допомагає вибратися з важкої ситуації, але коли стресові зміни стають хронічними, коли стрес, як то кажуть, переходить у повільну стадію, ось тут-то і виникає загроза здоров’ю: стрес шкодить імунітету, провокує запалення, хвороби серця, злоякісні пухлини і т. п.

Відкрита заразливість стресу надає всьому цьому ще більшу актуальність – правда, не дуже ясно, що в такому випадку робити: вимкнення телевізора та Інтернету навряд чи допоможуть, і потрібно або перетворитися на відлюдника, або постаратися зробити світ кращим, як би банально це не звучало…

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *