Створено ультратонку камеру без об’єктиву

Створено ультратонку камеру без об'єктиву
Мікросхема OPA розміщена на монеті, для демонстрації її крихітних розмірів.

Традиційні камери, навіть ті, що встановлюються на найтонших смартфонах, не можуть бути дійсно плоскими через їх оптику (лінзи, які вимагають певної форми і розміру, щоб функціонувати). Інженери з з Каліфорнійського технологічного інституту Caltech розробили новий дизайн камери, який замінює об’єктиви ультратонкою оптичною фазованою решіткою (OPA).

За допомогою комп’ютерних обчислень OPA керує вхідним світлом для формування зображення. По суті цей пристрій може емулювати об’єктив і датчик цифрової камери.

Звичайні лінзи мають криву, яка згинає шлях падаючого світла, фокусує його на шматочку плівки або, у випадку цифрових камер – сенсорі. OPA ж має великий набір приймачів світла, кожен з яких може індивідуально додавати контрольовану затримку часу (або фазовий зсув) до світла, яке він отримує, дозволяючи фотоапарату вибірково дивитися в різних напрямках і фокусуватися на різних речах.

Наразі дослідники створили прототип пристрою з 64 сенсорів, які перебувають в решітці 8×8. Незважаючи на низьке розширення такої установки, вчені змогли довести працездатність концепції. Більше того, вже ведуться роботи над збільшенням розширення.
 
Не варто очікувати, що камери без об’єктивів, побудовані за допомогою нової технології, незабаром з’являться у цифровій техніці. Однак нова розробка в перспективі може привести до створення більш тонких смартфонів, а також вплинути на розвиток астрономії, дозволяючи створювати ультратонкі телескопи.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *