Цікаві факти про Сатурн (з фото планети і відео)

У цій статті науково-популярний блог SciTech розповість цікаві факти про Сатурн. Вся ниже представлена інформація про планету і її супутники є достовірною, оскільки взята з сайту космічного агентства NASA та інтернет-енциклопедії Вікіпедія.

Цікаві факти про Сатурн
Північна півкуля Сатурна. Фото зроблене космічним апаратом Cassini (NASA).

Цікаві факти про планету Сатурн

Спочатку наведемо декілька цікавих фактів про саму планету, а потім про систему її кілець і супутників.

 1. Сатурн – шоста планета від Сонця та друга серед найбільших у Сонячній системі (після Юпітера). Його маса приблизно у 3,4 рази менша від маси Юпітера, але у 95 разів більша за масу Землі.
 2. Планета Сатурн є газовим гігантом, має товстий шар атмосфери і складається переважно з рідкого водню (близько 94% об’єму) та гелію (близько 6% об’єму). Вважається, що Сатурн має невелике ядро з силікатів і заліза, покрите льодом і глибоким шаром рідкого водню.
 3. Рік на Сатурні триває 29,46 земних років (саме за стільки часу планета робить оберт навколо Сонця). Тривалість доби коротка – всього 10,23 години. Тобто Сатурн обертається навколо своєї осі лише трохи повільніше ніж Юпітер.
 4. Середня відстань від Сонця до Сатурна – 1427 мільйонів кілометрів. Це далеко, навіть щоб від Землі долетіти до цього газового гіганта, апарату Cassini знадобилося майже 7 років.
 5. Потік сонячної енергії, що досягає Сатурна, у 91 раз менший, ніж біля Землі. Через це космічні апарати, які відправляються на дослідження цієї планети (і далі у зовнішні частини Сонячної системи) не оснащуються сонячними батареями.
 6. Шестикутник Сатурна – шестикутної форми хмара навколо північного полюса планети. Сторони шестикутника довжиною близько 14 500 км, що більше, ніж діаметр Землі
Шестикутник Сатурна
Шестикутник Сатурна (область шестикутної форми з вихором у центрі, на північному полюсі планети). Анімація на основі даних апарату Cassini (NASA).

Про супутники Сатурна

 1. Сатурн має 62 відомих місяця, 53 з яких мають офіційні назви. Лише 13 із цих супутників мають розмір понад 50 км у діаметрі.
 2. Титан – найбільший супутник Сатурна та другий за величиною у Сонячній системі. Він включає понад 96% всіє маси на орбіті навколо газового гіганта, включаючи кільця. Тобто всі інші супутники і кільця разом узяті будуть більш як в 9 разів легшими, ніж Титан.
 3. Титан також є єдиним супутником в Сонячній системі з великою атмосферою, в якій відбувається складна органічна хімія. Це єдиний супутник з морями та озерами на поверхні, правда вони не водяні, як на Землі, а з рідкого метану. Ще на Титані йдуть дощі, також з метану.
 4. Енцелад має найактивнішу поверхню з усіх супутників у системі Сатурна. Крім того, цей супутник є найсвітлішим небесним тілом Сонячної системи (відбиває майже 100 відсотків сонячного світла, бо має крижану поверхню). Енцелад досить маленький, його середній діаметр всього 504,2 км (це в 7 разів менше, ніж у Місяця).
Цікаві факти про супутники Сатурна - Титан
Через густу атмосферу Титан з космосу виглядає досить “однорідно”, як на фото в центрі. Однак на основі даних зібраних за багато років досліджень, спеціалісти NASA створили набір зображень (кругом центрального) де видно, що Титан має складну поверхню, яка містить безліч геологічних особливостей.

Про кільця

Сатурн, напевно, найвідоміший за систему планетарних кілець, що робить його візуально унікальним. Ось деякі цікаві факти про кільця Сатурна:

 1. Щоб спостерігати кільця Сатурна з поверхні Землі, потрібен телескоп діаметром не менше 15 мм.
 2. Є дві основні гіпотези про походження кілець. Перша з них каже, що кільця є залишками знищеного супутника Сатурна. Друга стверджує, що кільця є залишками протопланетної хмари, з якої утворилися всі тіла Сонячної системи.
 3. Коли площина кілець перетинає Землю, навіть у середні телескопи побачити їх неможливо, тому що товщина кілець — усього кілька десятків метрів. Хоча їхня ширина сягає 137 000 км.
 4. Кілець у Сатурна дуже багато, основні з них названі буквами латинського алфавіту (D, C, B, F і т.п.). Між кільцями є межі у вигляді пустого (точніше майже пустого) простору.

Відео: про дослідження Сатурну зондом Cassini

У цьому відео показана планета Сатурн (видно шестикутник на полюсі, кільця, супутники) і розказана історія її дослідження апаратом Cassini:

На цьому все, сподіваємося підібрані нами цікаві факти про Сатурн поповнили ваші знання про цю планету. А якщо у вас є ще якась дуже цікава інформація про планету Сатурн, то обов’язково пишіть в коментарях нижче.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *