Цікаві факти про Сонце

У цій статті науково-популярного сайту SciTech розповідаються різні цікаві факти про Сонця. Підібрана нижче інформація буде пізнавальною як для дорослих, так і для дітей. Всі ці цікавинки є науково-достовірними, оскільки взяті з надійних джерел (сайту NASA та інтернет-енциклопедії Вікіпедія).

Цікаві факти про Сонце
Космічний апарат Parker летить до Сонця для його вивчення (фото NASA).

15 цікавих фактів про Сонце

Найбільш цікаві наукові факти про Сонце:

 1. Сонце — зоря, що є центром Сонячної системи. Як і всі зірки, Сонце не має твердої поверхні і являє собою гарячу плазму, сплетену магнітними полями.
 2. Діаметр Сонця – близько 1,3 мільйона кілометрів. Це в 109 разів більше ніж діаметр Землі та у 18 разів більше ніж діаметр Юпітера (найбільшої планети Сонячної системи).
 3. Маса Сонця приблизно в 333 000 разів більша за масу Землі та у 1047 разів більша за масу Юпітера. Загалом маса Сонця становить близько 99,87% від загальної маси всієї Сонячної системи.
 4. З чого складається сонце? В основному з водню (~92% від об’єму і ~73% від маси) та гелію (~7% від об’єму та ~25 % від маси). Також присутні інші елементи – залізо, кисень, азот, нікель, сірка, магній, кремній, неон, вуглець, хром, кальцій, – але вони всі разом становлять менше 2% від загальної маси.
 5. Об’єм Сонця настільки великий, що в ньому помістилося б 1 300 000 планет розміром з Землю. Однак існую набагато більші зорі. Наприклад, зоря R136a1 приблизно в 265 раз масивніша за наше Сонце та перевищує його за світністю в кілька мільйонів разів.

  При порівнянні розмірів, Сонце проти R136a1 було б ще меншим, ніж Нептун проти Сонця на зображенні нижче.

Цікаві факти про Сонце - розміри зорі і планет
Порівняння розміру Сонця і планет Сонячної системи.
 1. Відстань від Сонця до Землі – близько 149,6 мільйонів кілометрів. Це настільки багато, що навіть світлу потрібно 8 хвилин щоб подолати цю відстань. Якби до Сонця можна було дістатися на автомобілі, то зі швидкістю 120 км/год довелося б їхати більше 52 тисяч років.
 2. Температура поверхні Сонця становить близько 5700 °C, а в центрі зорі вона досягає приблизно 14 999 700 °C. Для порівняння, у центрі Землі температура досягає 6000 °C, тобто вона приблизно така, як на поверхні Сонця.
 3. Сонце світить майже білим світлом, але через сильніше розсіювання і поглинання короткохвильової частини спектра атмосферою Землі пряме світло Сонця біля поверхні нашої планети набуває певного жовтого відтінку.
 4. Поточний вік Сонця – приблизно 4,57 млрд років. Це вдалося з’ясувати за допомогою комп’ютерних моделей зоряної еволюції. Під “віком” мається на вазі час його існування на головній послідовності.
 5. Через 4-5 млрд років Сонце перетвориться на червоного гіганта, а приблизно через 7,8 млрд років воно збільшиться настільки, що зовнішні шари досягнуть теперішньої орбіти Землі. Однак наша планета на той час перейде на більш віддалену орбіту, тож не буде поглинена зовнішніми шарами сонячної плазми.
Цікавинки про Сонце - його будова
Будова Сонця.
 1. Щосекунди Сонце випромінює в 100 000 разів більше енергії, ніж людство до сьогодні виробило за всю свою історію свого існування.
 2. Орбітальна швидкість Сонця дорівнює 217 км/с. Тобто з такою швидкість воно обертається навколо центру галактики Чумацький Шлях. До речі, в центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра «Стрілець A» (її маса у 4,3 мільйони разів більша ніж маса Сонця).
 3. Сонце є практично ідеальною сферою. Його полярний діаметр відрізняється від екваторіального діаметра лише на 10 кілометрів, це надзвичайно мало враховуючи величезні розміри зорі.
 4. Навколо Сонця обертається вісім планет (4 земної групи – Меркурій, Венера, Земля, Марс; і 4 газових гіганти – Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун), декілька карликових планет (Плутон, Ерида, Церера і т.д.), а також десятки тисяч астероїдів, сотні тисяч комет і крижаних тіл.
 5. Сонячне випромінювання підтримує життя на Землі та визначає клімат нашої планети. Без сонячного світла не було б фотосинтезу, тобто рослини загинули б, а разом з ними і тварини. Хоча, багато видів дрібних організмів і особливо бактерій вижили б без сонячного світла.

Відео: чи переживуть люди смерть Сонця?

Сонце, як і все інше у Всесвіті, старіє. З ним відбуваються зміни, які для нашої планети матимуть далеко не найприємніші наслідки. Чи зможе людство пережити старіння та смерть Сонця? Дізнайтеся від AsapScience:

Відео перекладено українською мовою ютуб-каналом «Цікава наука».

Відео: наскільки швидко обертаються зірки

Зірки можуть обертатися швидше або повільніше за Сонце. Який об’єкт з відкритих нами найшвидший і яку найбільшу швидкість він може розвинути, щоб його не розірвало на шматки? Дивіться у відео:

Відео перекладено українською мовою ютуб-каналом «Наука та Всесвіт».

Ось ви і дізналися найбільш цікаві факти про Сонце, сподіваємося стаття була пізнавальною і корисною! До речі, якщо раптом знаєте ще якісь цікавинки про нашу зорю – пишіть у коментарях нижче.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *