Цікаві факти про Юпітер (з фото і відео)

У цій статті науково-популярний сайт SciTech розповість цікаві факти про Юпітер. Вся представлена нижче інформація взята з надійних джерел – Вікіпедії, сайту американського аерокосмічного агентства NASA та інших.

Цікаві факти про Юпітер
Фото Юпітера (зроблене космічним апаратом Juno, NASA).

10 цікавих фактів про Юпітер

Розглянемо факти про Юпітер, які будуть цікавими як для дітей, так і для дорослих:

 1. Юпітер — п’ята планета від Сонця, є газовим гігантом та найбільшою планетою всієї Сонячної системи. Юпітер майже в 318 разів масивніший за Землю та більш як удвічі масивніший за всі інші планети Сонячної системи разом узяті.
 2. Юпітер має 79 супутників, найбільшими з них є Ганімед, Іо, Європа та Калісто. Ганімед є найбільшим супутником у Сонячній системі, його діаметр на 8% більший, ніж у Меркурія (першої планети від Сонця).
 3. Велика червона пляма (ВЧП) на Юпітері – велетенський шторм, в діаметрі більший за планету Земля. Він безперервно триває вже щонайменше 350 років. Швидкість вітру у середині цього шторму перевищує 500 км/год. Однак велика червона пляма поступово зменшується, ще 100 років назад вона була удвічі більшою ніж сьогодні.
 4. Оберт Юпітера навколо Сонця триває 11,86 земних років, а навколо власної осі – близько 9 год 55 хв (на екваторі). Швидкість обертання навколо власної осі у Юпітера найбільша з поміж усіх планет Сонячної системи.
 5. Юпітер не міг би стати навіть найменшою зіркою (як пишуть деякі сайти). Для цього він мав би бути мінімум у 70-80 разів більшим, тобто в Сонячній системі не вистачило б «матеріалу» для такого збільшення. До речі, за наше Сонце цей газовий гігант масою менший приблизно в 1000 разів.

Окрім ВЧП на Юпітері є багато інших штормів. На другому фото вище видно (поряд з ВЧП) один з них – шторм під назвою Oval BA, він теж дуже великий.

 1. Юпітер зменшується у діаметрі приблизно на 2 см за рік, через гравітаційне стиснення. До речі, внаслідок останнього виділяється багато енергії, яка випромінюється у космос. Загалом газовий гігант випромінює на 60% більше енергії, ніж отримує від Сонця.
 2. Навколо обох полюсів Юпітера є полярні сяйва. На відмінну від земних полярних сяйв, юпітеріанські є постійними, а не періодичними (на Землі сяйва з’являються тільки в періоди підвищеної сонячної активності).
 3. Товщина атмосфери Юпітера – близько 1500 кілометрів. Діаметр внутрішнього ядра планети – 25 000 км (ядро металосилікатне, із часткою води, аміаку й метану, оточене гелієм). За різними теоретичними підрахунками температура в ядрі може досягати 35 700 °C.
 4. Юпітер має систему кілець. Вона значно менша від системи кілець Сатурна, а самі кільця складаються не з льоду, а з пилу. Через це кільця Юпітера малопомітні, а з Землі їх можна побачити лише в інфрачервоному діапазоні.
 5. Юпітер видно неозброєним оком як один з найяскравіших об’єктів на нічному небі (після Місяця й Венери). А у любительський телескоп можна спостерігати не лише саму планету, а й її найбільшу супутники.
Внутрішня будова Юпітера
Внутрішня будова Юпітера.

Дослідження газового гіганта

В додачу до цікавих фактів ознайомтеся ще з інформацією про дослідження Юпітера. До речі, вивчався він лише апаратами NASA.

 • Першим космічним апаратом, який відвідав Юпітер, був Pioneer 10 у 1973 році. Він прислав перші великі знімки планети і її галілеєвих супутників, відкрив наявність магнітосфери, а також надав дані про то, що газовий гігант в основному складається з рідини.
 • Юпітер досліджували 9-ма космічними апаратами, 7 з них були поблизу планети лише прольотом. Найновіша інформація про Юпітер отримується з апарату Juno, який вийшов на орбіту навколо газового гіганта у 2016 році і працюватиме там до 2021 року.
 • Велику цікавість являють великі супутники Юпітера – Ганімед, Калісто і Європа. Саме на їх дослідження будуть відправлені майбутні юпітеріанські місії NASA. На всіх трьох супутниках є підземні моря й океани з рідкою водою. Власне, через це ці супутники і цікаві – де є рідка вода, там може бути життя.

Відео: що всередині Юпітера?

Точну будову газового гіганта визначити дуже складно, через неможливість заглибитися всередину (сучасні космічні апарати не витримають суворих умов атмосфери, в тому числі високих температури і тиску). Тим не менш, деякі дані отримати можна, і прямо зараз цим займається зонд Juno, запущений NASA.

На цьому все, сподіваємося вам сподобалися підібрані нами цікаві факти про Юпітер. Слідкуйте за новинами на нашому сайті і будете в курсі отримання вченими нової інформації про цього газового гіганта!

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *