У США приступають до нових експериментів із пошуку темної матерії

Детектор LUX
Детектор LUX

Міністерство енергетики США дало зелене світло цілому ряду нових проектів з пошуку темної матерії, ключовим з яких є LUX-Zeplin (LZ) – ідентифікація частинок темної матерії в підземному резервуарі з рідким ксеноном.

Експеримент з дослідження темної матерії Large Underground Xenon (LUX) було запущено ще 2009 року. Він проводиться на дні опрацьованої золотої шахти в штаті Північна Дакота, на глибині 1,5 км. Таке розташування обумовлено тим, що заради чистоти експерименту необхідно завадити потраплянню частинок, які переносяться космічними променями і можуть завадити роботі сенсорів.

Полягає LUX в детектуванні зіткнень гіпотетичних частинок темної матерії (вімпів) з ядрами атомів звичайної матерії в басейні з 250 кг рідкого ксенону. Однак до цього часу жоден вімп не був помічений найбільш точними сенсорами.

Новий експеримент LZ є розширенням попереднього та передбачає збільшення резервуару до 7 тон ксенону, що збільшить потужність детектору в сотні разів. Таким чином дослідники сподіваються збільшити ймовірність вдалого завершення експерименту.

У підготовці LZ прийняли участь вчені з 29 університетів з різних країн світу. Очікується, що на повну потужність обладнання експерименту вдасться вивести до 2017 року.

Серед інших експериментів, які були узгоджені урядом США, згадується Super CDMS-SNOLAB, який також займається пошуком вімпів, та ADMX-Gen2, який буде шукати гіпотетичні аксіони – інші кандидати на роль частинок темної матерії.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *