Вчені з’ясували від чого залежить форма пташиних яєць

Люди з усіх частин світу знають яка форма у пташиного яйця – округа, більш гостра з одного кінця і тупіша з іншого. Однак це загальний принцип, на практиці у різних видів птахів форма яєць суттєво відрізняється. Так, в сов вони майже круглі, а в колібрі сильно витягнуті.

Вчені з'ясували від чого залежить форма пташиних яєць

До цього часу висувались різні теорії такої різниці, однак жодна з них не мала підтвердження. Нарешті дослідники це виправили, знайшовши спільну ознаку, від якої залежить форма яєць. Для цього вони оцифрували знімки яєць понад 1400 видів птахів і написали спеціальну програму, яка розпізнавала їх на фото та визначала точну довжину, ширину, форму.

Таким чином програма Eggxtractor автоматично проаналізувала майже 50 тисяч яєць з онлайн-колекції «Музею зоології хребетних» в Берклі. Нею було розраховано «витягнутість» кожного яйця (коефіцієнт еліптичності, який показує наскільки воно далеке від ідеальної сферичної форми).

В результаті команда вчених, під керівництвом біолога Мері Стоддарт (Mary Stoddard), отримала свого роду карту, яка розподіляла яйця різних видів птахів залежно від величини «витягнутості», а також залежно від загостреності (різниця між гострим і тупим кінцем).

Морфокосмія форми пташиного яйця.
Морфокосмія форми пташиного яйця.

Тривалий час аналіз отриманих даних не давав результату. Форма яєць слабо корелювала з чисельністю потомства чи типом гнізда, як попускали популярні теорії. Однак врешті вдалося знайти спільну ознаку – нею стала форма крила, від якої залежить активність в польоті.

Виявилося, що ті види, які літають далі і частіше, несуть більш загострені і витягнуті яйця. Ті ж, які літають мало, несуть округлі яйця.

Дослідники припускають, видовжена форма дозволяє активніше літаючим птахам краще підтримувати аеродинамічні характеристики тіла. Адже для того, щоб знести округле яйце потрібен більш широкий тазовий пояс, ніж у випадку видовженого (при однаковому об’ємі яйця). Широкий тазовий пояс, в свою чергу, не кращим чином впливає на літальних здібностей пташки.

Простіше кажучи, форма яйця пташки залежить від законів аеродинаміки, а не від місця гніздування чи типу гнізда.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *