Велика червона пляма на Юпітері зменшилась до рекордних розмірів

Знаменита Велика червона пляма на Юпітері, яка представляє собою гігантських розмірів ураган-антициклон, стрімко зменшується в розмірах. На даний момент її діаметр становить близько 16 450 кілометрів – найменший показник за всю історію спостережень.

Велика червона пляма на Юпітері
Великий знімок зроблений 21 квітня 2014 року ширококутною камерою 3 (Wide Field Camera 3) телескопа Hubble. На менших знімках справа – порівняльні фото Габбла від 1995 (діаметр плями 20 949 кілометрів), 2009 (17 908 кілометрів) і 2014 (16 450) років.

Велика червона пляма – атмосферне утворення на Юпітерів, найбільш помітна деталь на диску планети. Астрономи спостерігають за його зменшенням ще з 1930-тих років, і нинішній показник діаметра в 16 450 кілометрів є найменшим за всю історію спостережень.

В кінці 19 століття пляма мала діаметр близько 41 тисячі кілометрів, але вже до 80-тих років минулого століття цей показник прирівнявся до 25 тисяч кілометрів. Найстрімкіше зменшення плями почалося в 2012 році – щороку діаметр коротшав приблизно на 1 тисячу кілометрів, тоді ж пляма почала змінювати форму – із овальної до більш круглої.

Виявити рекордне зменшення великої червоної плями вченим вдалося завдяки космічному телескопу Hubble, але причина такого зменшення поки не відома. Одна з гіпотез припускає, що зміни пов’язані з невеликими завихреннями, які “підгодовують” цей ураган. Спеціалісти планують детальніше вивчити ці невеликі вихори, а також провести дослідження внутрішньої динаміки великої червоної плями.

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *