Земні організми вижили в марсіанських умовах

2014-05-16_04-04-23-PMMethanogentesttubes05162014
У пробірках, які містять пісок, воду та поживні для росту речовини, вчені помістили метаногени, які змогли вижити при подібних до марсіанських циклів заморожування та відлиги.

Нові дослідження вчених університету Арканзасу (США) показали, що метаногени – одні з найстаріших та найпростіших земних організмів, здатні вижити на Марсі.

Метаногени – археї, які виробляють метан за допомогою двоокису вуглецю та водню в якості джерела енергії. Ці одноклітинні мікроорганізми можна знайти в болотах, в кишечнику великої рогатої худоби, а також в будь-якому органічному матеріалі, який розкладається.

Анаеробні метаногени не потребують ані кисню, ані органічних поживних речовин. Вони здатні також існувати під землею, і, відповідно, є ідеальними кандидатами для заселення Марсу.

Ребекка Мікол, аспірантка університету Арканзасу, дослідила два види метаногенів у квазімарсіанських умовах: Methanothermobacter wolfeii та Methanobacterium formicicum. Її найбільше цікавило, чи зможуть ці організми пережити марсіанські цикли заморожування та відлиги. Мікроорганізмам довелось переносити температури, які є значно нижчими за ті, що необхідні для їх оптимального існування: 37°C та 55°C відповідно. Як говорить Ребекка Мікол,

Температура на поверхні Марсу часто різко змінюється протягом однієї доби: від -90°C до 27°C. Будь-який організм, який потрапить на Марс, для виживання повинен прилаштуватись до таких температурних перепадів. Обидва метаногени вижили при багатократних марсоподібних циклах заморожування та відлиги, а це означає, що вони потенційно могли би існувати й під поверхнею планети.

Ці два види мікроорганізмів були обрані завдяки тому, що один з них є гіпертермофілом, що означає його процвітання при екстремально гарячих температурах, а інший – термофілом, коли він найкраще себе почуває при теплих температурах.

Низькі марсіанські температури стримували їх ріст, але вони все-одно вижили. Як тільки вони повернулись до теплих температур, вони знову змогли рости та проводити метаболізм. Мене цікавило, чи ці низькі температури вб’ють їх, чи вони зможуть адаптуватись та пережити їх.

Між тим існують гіпотези, що на Марсі вже існують мікроорганізми, які виробляють метан. Коли у 2004 році вчені виявили у марсіанській атмосфері метан, то відразу виникли питання його походження. Згідно версії, яку висунув науковий керівник Ребекии Мікол, професор біології Тімоті Крал, не виключається, що під поверхнею Марсу можна виявити організми, які подібні до метаногенів.

Першоджерело

Коментарі

  1. Гість 29/05/2014 Відповісти

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *