Знайдено чорну діру, яка обертається навколо іншої чорної діри в центрі галактики

Знайдено чорну діру, яка обертається навколо іншої чорної діри

Астрономам уже давно відомо, що в центрі більшості галактик знаходяться масивні чорні діри. Однак це вперше вдалося отримати докази того, що такі об’єкти можу існувати парами: на відстані 750 мільйонів світлових років від нас у центрі величезної галактики 0402+379 одна чорна діра обертається кругом іншої.

Це відкриття вдалося зробити завдяки 12-річним спостереженням комплексу радіотелескопів VLBA. Стільки часу знадобилося по тій причині, що перша чорна діра обертається навколо другої дуже повільно – один оберт триває від 24 000 до 30 000 років. Тобто за 12 років вчені побачили лише найменший згин її орбіти.

«Ми довго шукали в космосі пару надмасивних чорних дір, які б ходили по орбіті один проти одного в результаті злиття двох галактик. Хоча теоретично ми припускали, що такі об’єкти можливі, до сих пір цього ніхто не бачив».

– говорить професор Грег Тейлор зі Стенфордського університету.

Вчені також з’ясували, що сумарна маса цих двох чорних дір в 15 мільярдів раз більша ніж у нашого Сонця. Таким чином наразі це одні з наймасивніших чорних дір, виявлених людством. Відстань між ними становить всього 7 парсеків.

Вважається, що ця «система подвійних чорних дір» з’явилися в результаті космічного зіткнення між галактиками. У далекому минулому 0402+379, можливо, отримала свою роздуту форму і подвійну чорну діру в центрі від злиття галактик. Цікаво, що така ж доля чекає Чумацький Шлях – галактика Андромеда прискорюється до нас прямо зараз.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *