Знайдено докази «переломних моментів», після яких повільна зміна клімату стає швидкою

Знайдено докази «переломних моментів», після яких повільна зміна клімату стає швидкою

Аналіз зразків льодяного ядра в Гренландії показав, що під час останнього льодовикового періоду температура періодично підвищувалася до 10° C на протязі декількох десятиліть, але не було зрозуміло чому так відбувалося. Дослідження вчених з Інституту Альфреда Вегенера та Універститету Кардіффа пролило ще більше світла на ці явища, відомі як події Дансгаарда-Ешгера.

В ході дослідження використовувалась комп’ютерна модель, яка імітує взаємозв’язок між атмосферою, океанськими течіями і рівнями морського льоду. З її допомогою вчені виявили імовірну причину цих різких потеплінь – високу концентрацію CO2 в атмосфері.

Однак CO2 накопичується повільно, тому не повинен так швидко підвищувати температуру. Отже після періоду повільного, але постійного росту клімат може досягти вирішальної переломної точки, яка викликає ланцюгову реакцію і призводить до температурних стрибків.

Так, по мірі збільшення рівня CO2 східна частина Тихого океану прогрівається швидше, ніж західний регіон Атлантики, що призводить до посилення пасатів в Центральній Америці. Це означає, що більше вологості «проходить» поза Атлантикою, залишаючи там поверхневі води більш солоними і щільним.

Останнє призводить до прискорення «конвеєрної стрічки» Атлантичного океану – сильніша течія відносить більш теплі води на північ, що призводить до підвищення температури. І навпаки, сповільнення цієї течії призводить до початку льодовикового періоду.

Ілюстрація механізму підвищення температури
Ілюстрація механізму підвищення температури через збільшення вуглекислого газу.

«У цьому дослідженні нам вдалося вперше показати, як поступове збільшення CO2 викликало швидке потепління. Наші симуляції показують, що навіть невеликі зміни концентрації CO2 достатні для зміни схеми циркуляції, яка може закінчитися різким підвищенням температури».

– говорить Сюй Чжан, перший автор дослідження.

Хоча отриманні результати відповідають даним минулого, дослідники поки не готові стверджувати, що це може повторитися в майбутньому. Адже умови на Землі зараз зовсім інші.

«Ми тепер підтвердили, що в земному минулому були певні круті зміни клімату, які були результатом постійного підвищення концентрації CO2. Однак ми не можемо точно сказати, чи будуть підвищуватися рівні CO2 в майбутньому, тому що сьогоднішні рамкові умови відрізняються від тих, які існували в льодовиковий період».

– каже Герріт Ломанн, співавтор дослідження.

Дане дослідження було опубліковане в журналі Nature Geoscience.

Першоджерело

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *