Знайдено дві зірки, які дотикаються одна одної

Астрономам з ESO (Європейської південної обсерваторії) вдалося виявити масивну подвійну зоряну систему VFTS 352, зірки якої розташовані настільки близько, що дотикаються одна до одної. Дана система розташована на відстані близько 160 тисяч світлових років від Землі в туманності Тарантул і, ймовірно, дуже швидко наближується до свого драматичного кінця: зірки або зіллються в одну, або перетворяться у дві чорні діри.

Подвійна зоряна система VFTS 352

Обидві зірки системи масивні, яскраві і дуже гарячі – їх температура сягає понад 40 тисяч °C. Повний оберт навколо спільного центру тяжіння зірки системи VFTS 352 здійснюють трохи більше ніж за один земний день, а відстань між ними становить всього лиш 12 мільйонів кілометрів. Через таку блискість поверхні зірок дотикаються, утворюючи між собою свого роду міст.

Системи подібні до VFTS 352 зустрічаються вкрай рідко, оскільки ця фаза їх існування досить коротка і ймовірність побачити її дуже низька. За оцінками вчених зараз близько 30% речовини системи знаходиться в «спільному використанні», тобто зірки через утворений міст активно обмінюються речовиною. Однак триватиме це все не довго і зовсім скоро (по космічним міркам) в системі розпочнеться один з двох катастрофічних сценаріїв.

Перший з них передбачає зливання цих двох зірок в одну гігантську одиночну зірку, яка у випадку швидкого обертання може створити один з найпотужніших вибухів у Всесвіті – «довгий» гамма-сплеск. При розвитку другого сценарію обидві зірки системи VFTS 352 залишаться компактними і не зіллються в одну, після чого їх подальший розвиток не буде схожим на класичну еволюцію зірок: вони вибухнуть у вигляді наднових, в результаті чого утвориться тісна пара чорних дір.

Першоджерело

Один коментар

  1. Гість 24/10/2015 Відповісти

Написати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *